Jak ohlásit shromáždění

Veřejné shromáždění může občan ohlásit v odůvodněných případech i v kratší lhůtě než 5 dní. Shromažďovací zákon pamatuje na to, že občané musí mít možnost reagovat na nenadálé události a nepravosti. Je ale třeba každopádně věc ohlásit, aby vám mohla být poskytnuta součinnost úřadu (zkontroluje, zda se na stejném místě již něco nekoná) a policie (bezpečnost).

A jak tedy na to?

 1. Najděte si stránky svého obecního úřadu, magistrátu, do jehož oblasti místo shromáždění spadá.
 2. Tam najdete telefonní číslo, kde vám poradí, jak dál. Ve větších městech tam bývají ke stažení formuláře, kde vyplníte své údaje svolavatele, čas, místo a pošlete je úřadu v první chvíli e-mailem.
 3. Poté se s nimi spojte a domluvte zda je nutno donést ještě papírově a na dalších detailech.
 4. Policie vás bude kontaktovat sama na základě uvedených údajů.

Pokud vaše akce nekoliduje s jinou akcí nebo nehrozí jiné nebezpečí, úřad nemá v podstatě možnost shromáždění zakázat. Je třeba pamatovat, že u nás se shromáždění nepovolují, ale pouze oznamují. V odůvodněných případech (již někdo vás předběhl například na daném místě a vy na něm trváte) má možnost úřad shromáždění zakázat. Každopádně věc podle zákona ohlásit musíte a pak na daném místě v době konání jako svolavatel musíte také být, jinak hrozí pokuta.

Pokud máte připomínku k tomuto manuálu, chcete nám poslat svůj návod na důležité občanské téma, nebo jiný související dotaz, napište prosím komentář, nebo na: info@podpora-sitovani.cz

Přidat komentář

d e s e t mínus 5

Přehled komentářů

 • Skvělý návod

  1.4.2018 11:05:42 | Max Kulel

  Jen připomenu, že můžeme využít elektronických podatelen, kde akceptují správně vyplněné formuláře - téměř vždy je naleznete ve formátu - .doc, .docx, .odt ... Dle mých zkušeností, vždy vás před akcí, shromážděním, demonstrací ... (den, či pár hodin) bude kontaktovat pověřená osoba z Policie ČR, aby se ujistila - zda bude potřeba její asistence, případně také pověřená osoba z úřadu, či Městské policie, aby si ověřili, že nejde o zneužití zákona o shromažďování, a že budete jako ohlašovatel po celou dobu na místě a budete mít zajištěn potřebný počet osob, na koordinaci shromáždění.

  Odpovědět | Zobrazit odpovědi

  • Re: Skvělý návod

   1.4.2018 11:26:38 | Mcihal Majzner

   Díky! A také děkujeme za skvělý tip na inpage / zatím funguje pěkně :)

   Odpovědět

 • Kutnohorsko jede do Prahy https://www.facebook.com/events/595972

  6.4.2018 9:13:23 | Silvia Doušová

  Připojujeme se k iniciativě ostatních měst 9.4.2018.

  Odpovědět

 • ODHALENÍ PAMĚTNÍ DESKY PAVLU DOSTÁLOVI V OLOMOUCI

  10.8.2018 15:14:52 | Richard Pogoda

  V den výročí sovětské okupace, 21. srpna 2018 (16:00 hod.), bude v Olomouci za přítomnosti primátora a významných osobností města odhalena pamětní deska olomouckému rodáku, politikovi a divadelníkovi Pavlu Dostálovi. Deska bude umístěna na budově Domu armády, kde v letech 1966-1968 sídlil DEX-klub, který Pavel Dostál se svými kamarády založil. V podzemních prostorách vlastním silami vybudovali a uvedli do provozu programový klub, kde začínali svou kariéru např. Olomoucký dixieland, soulová skupina The Bluesmen, Karel Kryl, Hana Ulrychová či Jaroslav Hutka. Po odhalení desky se účastníci přesunou do bývalých prostor klubu, kde je jistě potěší koncert z písní s texty Pavla Dostála, V+W, Jiřího Suchého a Josefa Kainara. U klavíru bude sedět dlouholetý spolupracovník Pavla Dostála, zpívající klavírista Richard Pogoda. Všichni pozvaní pamětníci se těší na to, že se na 90 minut vrátí do zlatých šedesátých let.

  Odpovědět